Świadectwo energetyczne zostaje wystawione przy pomocy wizji lokalnej i dokonania oceny zapotrzebowania energetycznego danego budynku (często z użyciem zaawansowanych programów komputerowych) na energię cieplną, potrzebną do zapewniania odpowiednich parametrów wewnątrz tego budynku. Na tej podstawie przyporządkowuje się do budynku daną klasę energetyczną. Dokument potwierdzający przyporządkowanie nieruchomości do danej klasy energetycznej nazywamy potocznie świadectwem energetycznym. Podstawą do sporządzenia charakterystyki energetycznej budynku jest ustawodawstwo polskie, które zawiera wytyczne co do procesu obliczania parametrów budynku.
O konieczności wprowadzenia świadectw energetycznych w Polsce zadecydowała dyrektywa z 2003 roku, która została zaadoptowana w Polsce w roku 2009. Od tamtej pory wykonano kilka mniej lub bardziej kosmetycznych zmian w prawie i nie zanosi się, aby był to koniec.
W obecnej sytuacji brak świadectwa energetycznego nie grozi poniesieniem jakichkolwiek sankcji, poza na przykład możliwością odmowy podpisania umowy (bez świadectwa energetycznego) przez kupującego.
W kolejnej zamieszczę informację kto może wystawiać świadectwa energetyczne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz