W tym tekście postaram się przedstawić listę programów komputerowych i urządzeń, tych ogólnych, powszechnie dostępnych i mniej popularnych, o bardziej specyficznych właściwościach, ale za to przeznaczonych do profesjonalnych, wąskich zastosowań.
W dzisiejszym świecie, który jest coraz bardziej zinformatyzowany, w coraz większej liczbie zawodów używa się zaawansowanych technicznie urządzeń i zaawansowanych informatycznie programów. Nie jest inaczej w przypadku osób, które wystawiają świadectwa energetyczne. Wśród urządzeń znajdą się sprzęty służące do wszelakich pomiarów i komunikacji, ale i nie tylko. Zagadnienia związane z obliczeniami energetycznymi dają szeroki zakres analizy i symulacji, a także weryfikacji wszystkich elementów powiązanych ze zużyciem energii cieplnej. Z tego względu programy komputerowe, które są narzędziem pracy nie jednego audytora energetycznego dzielimy na programy naukowe i inżynierskie. Wśród urządzeń pomiarowych, które mogą być użyteczne przy wystawianiu świadectwa energetycznego mogę wymienić na przykład kamerę termowizyjną lub zwykłe termometry.
Jako podstawowe narzędzie informatyczne do wykonywania pracy, mogę polecić zwykły arkusz kalkulacyjny. Jednak do jego używania konieczne są pewne umiejętności, które nie każda osoba musi posiadać. Daje on nam jednak pełną kontrolę nad procesem obliczeniowym, dotyczącym świadectwa energetycznego, gdyż sami musimy wprowadzić odpowiednie formuły do naszego arkusza.
Innym podstawowym narzędziem jakiego używają certyfikatorzy jest edytor tekstowy. Nikomu nie muszę chyba tłumaczyć w jakim celu się go używa :) .
Kolejnymi rodzajami programów komputerowych, które mogą być używane przy wystawianiu charakterystyki energetycznej i innych prac z nimi związanych są programy symulacyjne, dedykowane, audytorskie, specjalistyczne do wystawiania świadectw energetycznych i inne. Omówię je w kolejnym wpisie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz