poniedziałek, 19 grudnia 2011

Omówienie cen świadectw energetycznych - przykładowe ceny

Przez dłuższy czas nie aktualizowałem bloga. Przepraszam Was za to i jednocześnie wyrażam nadzieję, że uda mi się nadrobić stracony czas.

Ile jest warte świadectwo energetyczne?
 

W poniższym wpisie chciałbym omówić kwestię kosztów związanych ze sporządzeniem świadectwa energetycznego. Czy zastanawialiście się:
  • ile jest warty taki dokument?
  • co decyduje o cenach, które podają firmy za sporządzanie świadectw energetycznych?
  • skąd tak duże rozbieżności cen?
Z pewnością TAK. Poniżej postaram się pośrednio odpowiedzieć na nurtujące Was pytania.

Ceny za świadectwa energetyczne są ustalane przede wszystkim na zasadach wolnego rynku. Żadna instytucja nie narzuca (póki co na szczęście ;) ) cen za jakie certyfikatorzy powinni wykonywać świadectwa energetyczne. W związku z tym ceny są na prawdę różne, choć można dla nich znaleźć wspólny mianownik.
Zależą one przede wszystkim od takich czynników jak:
  • przede wszystkim powierzchnia lokalu/budynku
  • rodzaju budynku oraz tego jak bardzo skomplikowaną bryłą on jest
  • rodzaju instalacji grzewczej zamontowanej w budynku (lub rodzajów jeżeli budynek ogrzewa kilka zależnych lub niezależnych od siebie instalacji)
  • od tego czy budynek jest dodatkowo wyposażony w instalację chłodniczą i jaki jest to rodzaj instalacji
  • od dostępności dokumentacji technicznej budynku. 
Ceny w profesjonalnych firmach za sporządzenie świadectwa energetycznego dla lokalu mieszkalnego lub małego domku jednorodzinnego zaczynają się od 200-250zł. Oczywiście rozglądając się po allegro można znaleźć tańsze oferty. Nie liczyłbym jednak, że taki certyfikat będzie reprezentował jakąkolwiek wartość merytoryczną i podejrzewam, że niedługo takie świadectwa energetyczne w ogóle stracą jakąkolwiek wartość rynkową. Są one sporządzane "byle jak" i często mają się do danego budynku jak piernik do wiatraka...  Mimo wszystko dzięki "dziurawym przepisom" proceder w wystawianiu takich "pustych" świadectw energetycznych nadal kwitnie. Dla dobra rynku oraz klientów lepiej, żeby nasi posłowie się tym zajęli, gdyż nie takie były założenia, gdy wprowadzano świadectwa energetyczne w Polsce.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz